Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.
Merhaba :

Amerikan Gizli Belgeleriyle Türkiye'nin Kurtuluş Yılları - Orhan DURU

10,00 TL .
Stok Kodu :
113-959
Yazar :

Ürün bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dili
Türkçe
Boyutlar
13 cm / 19.5 cm
Sayfa Sayısı
260
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
1. Baskı
Kondisyon
Çok iyi durumda
Stok'ta var | 1 - Adet
Açıklama

Kitap Özeti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı (State Department) arada bir, dış ilişkilerle ilgili belgeleri serbest bırakıyor ve bilim adamlarının incelemesine açıyor. Türkiye İle ABD ilişkileri konusundaki belgelerin tümünün şimdiye kadar topluca açıklandığını bilmiyorduk. Oysa bu belgelerin mikrofilmleri Ankara'da Amerikan Kütüphanesine getirildi. 1803 yı- lından başlayarak 1929 yılına dek, Türkiye'de bulunan Amerikan temsilcilerinin, büyükelçilerin, konsolosların, komiser ve yüksek komiserlerin gönderdikleri telgrafları, raporları, istihbarat raporlarını kapsıyor bu mikrofilmler. Ayrıca dünyanın başka ülkelerinden Türkiye İçin gönderilmiş raporları da... 300'den fazla mikrofilm rulosu içinden, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin İlk yıllarıyla ilgili belgeleri taradık. İlginç raporlar, telgraflar ve yazışmalarla karşılaştık. Bunları bu çalışmamızın kapsamına alıyoruz. Belgelerin bir bölümü dağınık olarak başka yerlerde çıkmış olabilir. Kimine Evans adlı Amerikalı yazarın "ABD politikası ve Türkiye'nin paylaşılması” adlı betiğinde rastladık. Onları bir yana bıraktık. Daha çok okuyucuların ilgilenebileceği ve ilk defa açıklandığına inandığımız belgelere yer verdik.

Belgelerde görülebileceği gibi, Amerikalı temsilciler, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı akıma önce bir "ayaklanma” gözüyle baktılar. Onlara "asi” dediler. Daha sonra "Milliyetçiler” demeye başladılar. Ankara Hükümetini "Milliyetçi Hükümet” olarak nitelendirdiler. Buradaki "Milliyetçi” sözcüğünü, İngilizce "Nationalist” karşılığı olarak kullandık. Mustafa Kemal'in milliyetçiliği ile bugünkü "Milliyetçi Cephe” arasında bir ilişki kurulabileceğini sanmıyorum. Önceden okurları uyarmak istiyorum.

Devamını oku.Show less
Ürün Detayları
113-959
Yorumlar
Yorum yazılmamış.

Bir yorum yazın

  • Site ve Sayfa Yeterlilik Puanı:
  • Ürün Puanı:
Basit ve kısa kelimeler kullanarak bu ürünü açıklayın.
Yazarın Diğer Kitapları
Ürün yok
Son görüntülenen

Menü

Müşteri Hesabı

Kampanyalar

1 TL' ye Çocuk Kitapları...

2 TL' ye Çocuk Kitapları...

  • Kitap okumayan çocuk kalmasın ve çocuklarımızın okuma alışkanlıkları dahada gelişsin diye çocuk kitabı kategorisinde 2 ayrı kampanya hazırladık.