Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.
Merhaba :

Demokrat Parti'nin Köy ve Köylü Politikaları-1946-1960 - Sevilay ÖZER

39,90 TL .
Stok Kodu :
105-0213
Yazar :

Ürün bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dili
Türkçe
Boyutlar
13.5 cm / 23 cm
Sayfa Sayısı
400
Cilt Durumu
Karton Kapak
Kondisyon
Çok iyi durumda
Stok'ta var | 1 - Adet
Açıklama

Kitap Özeti.

DP'nin İktidar yılları cumhuriyet tarihinin merak edilen ve üzerinde en çok söz söylenen dönemlerinden biridir. 1946 yılında kurulan parti hem kuruluş süreci hem de 1950 yılına kadar sürdürdüğü dört yıllık bir muhalefet dönemiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. DP'nin 1950 yılında iktidara gelişi deyim yerindeyse toplumda büyük yankı uyandırmıştır. Kimi çevreler bu başarıyı popülist söylemlere dayandırmışlarsa da kimileri DP'nin iktidara gelişinin haklı sebepleri olduğunu ileri sürmüştür. DP'nin kurulması çok partili siyasal yaşama geçiş açısından oldukça önemli bir dönüm noktasıdır. II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla Türkiye fiili olarak savaşa katılmamış olmakla birlikte oldukça zorlu bir süreçten geçmiştir. Bu dönemde CHP içerisinde başlayan görüş ayrılıkları, 1946 yılında Tük siyasal yaşamına yeni bir partinin katılmasıyla sonuçlanmıştır.

DP, çok partili siyasi yaşam içerisinde vakit kaybetmeksizin partisini ve programını halka anlatmasının yanı sıra etkili bir muhalefet politikası izlemekten de kaçınmamıştır.

Eleştirdiği konuların başlıcalarından biri iktidarın köye ve köylüye yönelik uygulamaları olmuştur. 1946 ve 1950 seçimleri öncesindeki söylemlerinde DP'nin söz konusu konuları sıklıkla gündeme getirdiği görülmüştür. Nitekim 14 Mayıs 1950 seçimini kazanarak iktidara gelen DP, köylünün yaşam seviyesini yükseltmek, var olan sorunlarına çare olabilmek için köylü politikalarını çok yönlü bir biçimde hayata geçirme politikası izlemiştir. Bu bağlamda tarım alanındaki politikaları ağırlıklı yer tutmakla birlikte hayvancılık, eğitim, ulaşım ve ormancılık alanlarında birçok yeni uygulamayı halkın hizmetine koymaya çalışmıştır.

Köylünün daha üretken olabilmesi amaçlanmıştır. Tarımda makineleşme hareketine hız verilmiş, köylüye verilen zirai krediler artırılmış, gübre ve ilaç kullanımının yaygınlaştırılması gibi uygulamalar teşvik edilmiştir. Bunların yanı sıra yine bu dönemde köy yollarının yapımına önem verilmiş, sulama alanında önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Kimi incelemelerde değerIendirildiği gibi köylü halkın bu uygulamalar sonucu kapalı toplum yapısından açık toplum yapısına geçtiği konusundaki düşünceler yaygınlık kazanmıştır. Köye ve köylüye yapılan bu yatırımların dönüşümünün her seçim döneminde fazlasıyla DP'ye iade edildiği yaygın bir kabuldür. Hatta o kadar ki DP artık köylü partisi olarak amımaya başlanmıştır. Köylü ile DP arasında kurulan bu bağ sadece bu partinin siyasi yaşamı ile sınırlı kalmamış sonraki dönemlerde halka yönelik siyaset izleyen bazı siyasal partiler DP'nin söz konusu uygulamalarını sıklıkla refere ede gelmişlerdir,

Devamını oku.Show less
Ürün Detayları
105-0213
Yorumlar
Yorum yazılmamış.

Bir yorum yazın

  • Site ve Sayfa Yeterlilik Puanı:
  • Ürün Puanı:
Basit ve kısa kelimeler kullanarak bu ürünü açıklayın.
Yazarın Diğer Kitapları
Ürün yok
Son görüntülenen

Menü

Müşteri Hesabı

Kampanyalar

1 TL' ye Çocuk Kitapları...

2 TL' ye Çocuk Kitapları...

  • Kitap okumayan çocuk kalmasın ve çocuklarımızın okuma alışkanlıkları dahada gelişsin diye çocuk kitabı kategorisinde 2 ayrı kampanya hazırladık.