Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.
×

Demokrat Parti'nin Köy ve Köylü Politikaları-1946-1960 - Sevilay ÖZER

57,40 TL Vergisiz
Stok Kodu :
105-0213
Eser Sahibi :

Bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dil
Türkçe
Boyutlar
13.5 cm / 23 cm
Sayfa Sayısı
400
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
-
Baskı Yılı
-
Baskı Yeri
-
Kondisyon
Çok iyi durumda
Resim Detay
Resimler Ürünün Kendi Resimleridir.
İkinci el kitaplar hakkında bilgilendirme
  • imzakitap.com' da İkinci el ve Sıfır Kitaplar satılamaktadır. İkinci el kitaplarda Resim üzerinde  İkinci el kitap  logolu kitap etiketi ile Sıfır Kitaplar ise  Sıfır Kitap  logolu etiket ile belirtilmektedir. Ayrıca ürün özelliklerinde  Durumu kısmında da ürün ile ilgili Kullanılmış ikinci el ürün, Sıfır Hiç kullanılmamış ürün olarak belirtilmiştir. Satıştaki ürünlerin birebir kendi fotoğrafları kullanılmaktadır temsili resim çok nadir kullanılmakta olup bu detay ürün özelliklerinde bölümünde Ürün resimleri temsilidir detay resimlere bakınız  uyarısı ile belirtilir. Bu durumlarda ürüne ait resimler detay resimlerine yani ikinci üçüncü resimlere eklenir sadece vitrin resmi temsili olarak kullanılmaktadır. 
    • imzakitap.com' da satın alacağınız ikinci el kitaplar ve efemera ürünleri 3 Aşamalı kontrollerimizden geçirilerek satışa çıkartılmaktadır. Fotoğraflama aşamasında kontrol, Ürün bilgileriniz kaydetme aşamasında kontrol ve Satış Sonrası kargolama aşamalarında son kez kontrol edilerek adresinize kargolanır. Bu alanda sistem sürekli yenilenerek ürünlerdeki varsa hata ve eksiklikler sisteme eklenerek müşterilerimizin daha detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.
  • imzakitap.com da satılan tüm ürünlerin stok durumu günceldir. Stoklarda görünen ve siparişe izin verilen tüm ürünler kendi stoklarımızda mevcuttur. imzakitap.com'da asla kendi stokları dışında başka firmaların stoklarındaki ürünler satılmamaktadır. Tüm ürünler kendi stoklarımızdan kendi kontrollerimizden geçirilerek gönderilmektedir. Gönül rahatlığı ile sipariş verebilirsiniz.
Açıklama

Ürün Açıklaması

DP'nin İktidar yılları cumhuriyet tarihinin merak edilen ve üzerinde en çok söz söylenen dönemlerinden biridir. 1946 yılında kurulan parti hem kuruluş süreci hem de 1950 yılına kadar sürdürdüğü dört yıllık bir muhalefet dönemiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. DP'nin 1950 yılında iktidara gelişi deyim yerindeyse toplumda büyük yankı uyandırmıştır. Kimi çevreler bu başarıyı popülist söylemlere dayandırmışlarsa da kimileri DP'nin iktidara gelişinin haklı sebepleri olduğunu ileri sürmüştür. DP'nin kurulması çok partili siyasal yaşama geçiş açısından oldukça önemli bir dönüm noktasıdır. II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla Türkiye fiili olarak savaşa katılmamış olmakla birlikte oldukça zorlu bir süreçten geçmiştir. Bu dönemde CHP içerisinde başlayan görüş ayrılıkları, 1946 yılında Tük siyasal yaşamına yeni bir partinin katılmasıyla sonuçlanmıştır.

DP, çok partili siyasi yaşam içerisinde vakit kaybetmeksizin partisini ve programını halka anlatmasının yanı sıra etkili bir muhalefet politikası izlemekten de kaçınmamıştır.

Eleştirdiği konuların başlıcalarından biri iktidarın köye ve köylüye yönelik uygulamaları olmuştur. 1946 ve 1950 seçimleri öncesindeki söylemlerinde DP'nin söz konusu konuları sıklıkla gündeme getirdiği görülmüştür. Nitekim 14 Mayıs 1950 seçimini kazanarak iktidara gelen DP, köylünün yaşam seviyesini yükseltmek, var olan sorunlarına çare olabilmek için köylü politikalarını çok yönlü bir biçimde hayata geçirme politikası izlemiştir. Bu bağlamda tarım alanındaki politikaları ağırlıklı yer tutmakla birlikte hayvancılık, eğitim, ulaşım ve ormancılık alanlarında birçok yeni uygulamayı halkın hizmetine koymaya çalışmıştır.

Köylünün daha üretken olabilmesi amaçlanmıştır. Tarımda makineleşme hareketine hız verilmiş, köylüye verilen zirai krediler artırılmış, gübre ve ilaç kullanımının yaygınlaştırılması gibi uygulamalar teşvik edilmiştir. Bunların yanı sıra yine bu dönemde köy yollarının yapımına önem verilmiş, sulama alanında önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Kimi incelemelerde değerIendirildiği gibi köylü halkın bu uygulamalar sonucu kapalı toplum yapısından açık toplum yapısına geçtiği konusundaki düşünceler yaygınlık kazanmıştır. Köye ve köylüye yapılan bu yatırımların dönüşümünün her seçim döneminde fazlasıyla DP'ye iade edildiği yaygın bir kabuldür. Hatta o kadar ki DP artık köylü partisi olarak amımaya başlanmıştır. Köylü ile DP arasında kurulan bu bağ sadece bu partinin siyasi yaşamı ile sınırlı kalmamış sonraki dönemlerde halka yönelik siyaset izleyen bazı siyasal partiler DP'nin söz konusu uygulamalarını sıklıkla refere ede gelmişlerdir,

Devamını oku.Show less
Ürün Detayları
105-0213

Bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dil
Türkçe
Boyutlar
13.5 cm / 23 cm
Sayfa Sayısı
400
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
-
Baskı Yılı
-
Baskı Yeri
-
Kondisyon
Çok iyi durumda
Resim Detay
Resimler Ürünün Kendi Resimleridir.
Taksit Tablosu
Son görüntülenen

Menü

Müşteri Hesabı

Özel Menü

Favori listesine kayıt yapmak için ücretsiz bir hesap oluşturun.

Oturum Aç