Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.
×

Reis Paşalar - Veysi KAYIRAN

32,40 TL Vergisiz
Stok Kodu :
105-0320
Eser Sahibi :

Bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dil
Türkçe
Boyutlar
13.5 cm / 23 cm
Sayfa Sayısı
608
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
1. Baskı
Baskı Yılı
-
Baskı Yeri
-
Kondisyon
Sıfır ayarında çok temiz.
Resim Detay
Resimler Ürünün Kendi Resimleridir.
İkinci el kitaplar hakkında bilgilendirme
  • imzakitap.com' da İkinci el ve Sıfır Kitaplar satılamaktadır. İkinci el kitaplarda Resim üzerinde  İkinci el kitap  logolu kitap etiketi ile Sıfır Kitaplar ise  Sıfır Kitap  logolu etiket ile belirtilmektedir. Ayrıca ürün özelliklerinde  Durumu kısmında da ürün ile ilgili Kullanılmış ikinci el ürün, Sıfır Hiç kullanılmamış ürün olarak belirtilmiştir. Satıştaki ürünlerin birebir kendi fotoğrafları kullanılmaktadır temsili resim çok nadir kullanılmakta olup bu detay ürün özelliklerinde bölümünde Ürün resimleri temsilidir detay resimlere bakınız  uyarısı ile belirtilir. Bu durumlarda ürüne ait resimler detay resimlerine yani ikinci üçüncü resimlere eklenir sadece vitrin resmi temsili olarak kullanılmaktadır. 
    • imzakitap.com' da satın alacağınız ikinci el kitaplar ve efemera ürünleri 3 Aşamalı kontrollerimizden geçirilerek satışa çıkartılmaktadır. Fotoğraflama aşamasında kontrol, Ürün bilgileriniz kaydetme aşamasında kontrol ve Satış Sonrası kargolama aşamalarında son kez kontrol edilerek adresinize kargolanır. Bu alanda sistem sürekli yenilenerek ürünlerdeki varsa hata ve eksiklikler sisteme eklenerek müşterilerimizin daha detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.
  • imzakitap.com da satılan tüm ürünlerin stok durumu günceldir. Stoklarda görünen ve siparişe izin verilen tüm ürünler kendi stoklarımızda mevcuttur. imzakitap.com'da asla kendi stokları dışında başka firmaların stoklarındaki ürünler satılmamaktadır. Tüm ürünler kendi stoklarımızdan kendi kontrollerimizden geçirilerek gönderilmektedir. Gönül rahatlığı ile sipariş verebilirsiniz.
Açıklama

Ürün Açıklaması

Birinci Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Türkiye'de Meclis Başkanlığı Kurumu (1877 - 1950)

Dr. Veysi KAYIRAN

Türkiye'de parlamentolu hayatın geçmişi, Batı demokrasilerinde olduğu gibi birkaç asır öncesine kadar uzanmamaktadır. Ancak 19. yüzyılın son çeyreğinde dış faktörlerin sevki ve Osmanlı aydınlarının yoğun baskılarıyla açılan Meclis-i Mebusan, 1876 Kanunuesâsisi'ne dayanır, Türk siyasî hayatına dönemi için lüks denebilecek bir anayasa kurumu olarak girerken, beraberinde yeni siyasî aktörler getirmiştir. Bu siyasî aktörlerden biri de Meclis Başkanlığı'dır. Elinizdeki çalışmada, Meclis Başkanlığı kurumunun Türk siyasî tarihi içindeki rolü ve parlamentonun gelişim sürecindeki yeri incelemeye çalışılmıştır.

Çalışmamızın birinci bölümünde, Âyan Meclisi'yle birlikte Meclis-i Umumî adı altında 1877'de açılan Osmanlı parlamentosunun Başkanları üzerinde durulmuştur. İlk Meclis-i Mebusan, gerçek yasama meclisi olarak kabul edilmemesine rağmen, devrinin fevkinde bir teşriî fonksiyon icra etmiştir. Öyle ki, açıldıktan hemen sonra giriştiği çalışmalarla Sarayı ve hükümeti telaşa vermiş, 'Türkler parlamento kuramaz' diyen yabancıların önyargısını kırmıştır. Gerek ilk Meclis Başkanı Ahmet Vefik Paşa, gerekse milletvekilleri yıllardır yasama faaliyeti yürütüyormuşçasına başarılı performans sergilemişlerdir. Birinci Meşrutiyet parlamentosunu siyasî tarihimiz açısından önemli kılan bir başka önemli husus da, mevcut siyasî rejimin taşlarım yerinden oynatabileceğini göstermiş olmasıdır. Çalışmamızın ikinci kısmında, İkinci Meşrutiyet parlamentosunun Meclis Başkanları incelenmiştir. İttihat ve Terakki Cemiyeti içindeki çalışmalarıyla hürriyet timsali olmuş ilk Başkanı Ahmet Rıza Bey, 1908'dean itibaren işgal ettiği Meclis Başkanlığı mevkiinin istiklâl ve millî hâkimiyet sembolü olmasına katkıda bulunmuştur. 31 Mart Vakası'ndan sonra Meclis Başkanı'nı seçme yetkisinin padişah iradesinden kurtarılıp meclise taşınmasının görüşüldüğü Oturumda, bu yetkinin millî hâkimiyet ilkesinin bir gereği olduğu mrgulanmıştır.

Devamını oku.Show less
Ürün Detayları
105-0320

Bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dil
Türkçe
Boyutlar
13.5 cm / 23 cm
Sayfa Sayısı
608
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
1. Baskı
Baskı Yılı
-
Baskı Yeri
-
Kondisyon
Sıfır ayarında çok temiz.
Resim Detay
Resimler Ürünün Kendi Resimleridir.
Taksit Tablosu
Son görüntülenen

Menü

Müşteri Hesabı

Özel Menü

Favori listesine kayıt yapmak için ücretsiz bir hesap oluşturun.

Oturum Aç