Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.
Merhaba :

Taşra ve Gezgin Beldeleri ve Yaylalarıyla Konya - Zeki OĞUZ

16,90 TL .
Stok Kodu :
34-0148
Yazar :

Ürün bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dili
Türkçe
Boyutlar
16 cm / 24 cm
Sayfa Sayısı
170
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
1. Baskı
Kondisyon
Sıfır ayarında çok temiz.
Stok'ta var | 1 - Adet
Açıklama

Kitap Özeti.

"Türk kültürünün temelinde göçerlik, yaylacılık var. Ta orta Asya yıllarına dayanıyor bu. Anadolu'ya gelince bir kısmı yerleşik duruma geçmiş, bir kısmı ise göçerliği hala sürdürüyor.

Hatta Anadolu'ya gelir gelmez yerleşik duruma geçmiş ama bir yanıyla göçerliği sürdüren dağ köylerimiz var. Kendilerine Yörük demeseler bile Yörük geleneklerini hala sürdürüyor bu köylülerimiz. Temel geçim kaynağı hayvancılık olan bu köylüler yoğun kış olmadığı sürece mallarına kış ağıllarında bakıyor, kuzular, oğlaklar burada doğup büyüyor, Hıdırellezden sonra sıcaklar artmaya başlayınca daha yükseklerde bulunan yaylalara göçüyorlar. Eylül sonuna doğru havalar soğumaya başlayınca, yaylada alınan kayıtlar köyü götürülüyor. Güz seçimi ve koç katımından sonra sürü kış ağılına geri getiriliyor.

"İlk bahar yelleri esmeye başlayınca bizim keçiler dağlara doğru meleşmeye başlar” diyor, yaşlı bir Yörük. Damarlarımıza işlemiş öyle köklü geleneklerimiz var ki hiç malı olmayan bile bahar ayları gelince yaylaya göçmek istiyor. Yayla, onlar için özgürlüğün, yaşamlarındaki bütün güzelliklerin simgesi oluyor.”

Devamını oku.Show less
Ürün Detayları
34-0148
Yorumlar
Yorum yazılmamış.

Bir yorum yazın

  • Site ve Sayfa Yeterlilik Puanı:
  • Ürün Puanı:
Basit ve kısa kelimeler kullanarak bu ürünü açıklayın.
Yazarın Diğer Kitapları
Ürün yok
Son görüntülenen

Menü

Müşteri Hesabı

Kampanyalar

1 TL' ye Çocuk Kitapları...

2 TL' ye Çocuk Kitapları...

  • Kitap okumayan çocuk kalmasın ve çocuklarımızın okuma alışkanlıkları dahada gelişsin diye çocuk kitabı kategorisinde 2 ayrı kampanya hazırladık.