Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.
Merhaba :
×

Tiryaki Hasan Paşa'nın Gazaları ve Kanije SAVUNMASI

12,50 TL .
Stok'tan Teslim Aynı gün kargo (Saat 16:00'a kadar verilen siparişler için geçerli)
Stok Kodu :
92-0048
Eser Sahibi :

Ürün bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dil
Türkçe
Boyutlar
13.5 cm / 19.5 cm
Sayfa Sayısı
199
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
1. Baskı
Kondisyon
Kondisyon 10 / 7
Resim Detay
Resimler Ürünün Kendi Resimleridir.
Bilgilendirme
  • imzakitap.com' da İkinci el ve Sıfır Kitaplar satılamaktadır. İkinci el kitaplarda Resim üzerinde  İkinci el kitap  logolu kitap etiketi ile Sıfır Kitaplar ise  Sıfır Kitap  logolu etiket ile belirtilmektedir. Ayrıca ürün özelliklerinde  Durumu kısmında da ürün ile ilgili Kullanılmış ikinci el ürün, Sıfır Hiç kullanılmamış ürün olarak belirtilmiştir. Satıştaki ürünlerin birebir kendi fotoğrafları kullanılmaktadır temsili resim çok nadir kullanılmakta olup bu detay ürün özelliklerinde bölümünde Ürün resimleri temsilidir detay resimlere bakınız  uyarısı ile belirtilir. Bu durumlarda ürüne ait resimler detay resimlerine yani ikinci üçüncü resimlere eklenir sadece vitrin resmi temsili olarak kullanılmaktadır. 
    • imzakitap.com' da satın alacağınız ikinci el kitaplar ve efemera ürünleri 3 Aşamalı kontrollerimizden geçirilerek satışa çıkartılmaktadır. Fotoğraflama aşamasında kontrol, Ürün bilgileriniz kaydetme aşamasında kontrol ve Satış Sonrası kargolama aşamalarında son kez kontrol edilerek adresinize kargolanır. Bu alanda sistem sürekli yenilenerek ürünlerdeki varsa hata ve eksiklikler sisteme eklenerek müşterilerimizin daha detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.
  • imzakitap.com da satılan tüm ürünlerin stok durumu günceldir. Stoklarda görünen ve siparişe izin verilen tüm ürünler kendi stoklarımızda mevcuttur. imzakitap.com'da asla kendi stokları dışında başka firmaların stoklarındaki ürünler satılmamaktadır. Tüm ürünler kendi stoklarımızdan kendi kontrollerimizden geçirilerek gönderilmektedir. Gönül rahatlığı ile sipariş verebilirsiniz.
Stok'ta var | 1 - Adet
Açıklama

Ürün Açıklaması:

Tarihimizde düşmana karşı yapılan savaşlarda ve onların saldırılarına karşı gösterilen karşı koymalarda, üstün başarılar göstermiş sayısız kahramanlarımız vardır. Tiryaki Hasan Paşa da bu kahramanlardan biridir. Onun bu şöhrete erişmesine, Kanije Kalesi'ni üstün düşman kuvvetlerine karşı 85 gün savunması olmuştur.

Tiryaki Hasan Paşa'nın, başta Kanije savunması olmak üzere hakkında devrinin yazarlarınca yazılmış pek çok gaz avâtnâme bulunmaktadır. Bunlardan Câfer Ayâni Bey'in yazmiş olduğu "CİHADNÂME-İ HASAN PAŞA" ile yazarı belli olmayan "TARİH-İ TIR HASAN PAŞA" adlı eserleri sadeleştirerek sunmuş bulunuyoruz. Bunlardan birincisi, 1948-1949 yılında Saim Işıldak tarafından aynen istinsah edilerek ve bölümlerin özeti çikarılarak mezuniyet tezi hâlinde hazırlanmıştır. Bunlardan başka Faizi'nin "HASENÂT-I HASAN" adı altında Kanije savunmasını tasvir eden eseri bulunmaktadır. Bu eseri, Namık Kemal, önce 1290 yılında Ahmed Nafiz takma adı, sonra da 1303 yılında kendi adı ile neşretmiştir. Tiryâki Hasan Paşa hakkında yazılmış olan bir başka eser Tarihçi Hasan Beyzâde Ahmed Efendi' nin "KANIJE FETİHNAMESI" dir. Bunlardan başka, Ahmed b. Osman b. Sani'nin "MENAKIB-I TİRYAKİ HASAN PAŞA" (Manisa Kütüp., Çaşnigir Kısmi, nr. 772) ve yazarları belli olmayan "Gazavát- Tiryaki Hasan Paşa" (Bk. Blochet Bibl. Nat Kt. S. 245, Suppl., nr. 170) ile "GAZAVẬT-I HASAN PA. ŞA" (Hilmi, MISIR KTG. S. 233, nr. 235/9031) adlı eserler de bulunmaktadır. Cumhuriyet devrinde ise Tiryâki Hasan Paşa hakkında Prof. Dr. Cavid Baysun'un küçük bir çalışmasının dişında hemen hiç bir neşriyat yapılmamıştır.

"TİRYAKİ HA. SAN PAŞA VE KANIJE SAVAŞI" adını taşıyan bu eser 1950 yılında basılmıştır. Prof. Câvid Baysun, eserini hazırlarken, bizim metinlerini sunduğumuz iki nüshadan istifade etmiştir. Sâdeleştirmesini yaptığımız Câfer Ayâni Bey'in "CİHÂDNA. ME-I HASAN PAŞA" adlı eseri, anlaşılması güç bir dil ile kaleme alınmıştır. Sadeleştirmesi gerçekleştirilirken, yazarın üslubunun bozulmamasına ve mükerrer de olsa, kullandığı bütün kelimelerin değerlendirilmesine çalışılmıştır. Ancak metinde yer alan bol tekrar, devrinin eserlerinde pek göze batmazken, günümüzde bâriz olarak dikkati çekmektedir. Nitekim sadeleşen metinde çok az da olsa, bu gibi mânâyı kuvvetlendiren tekrarların yer alması zaruri olmuştur.

ikinci kısmı teşkil eden "TARİH-İ TÎR HASAN PAŞA" çok sade bir dil ile yazılmıştır. Bu bakımdan, sâdeleştirmede daha çok cümlelerin bugünkü anlayışa uygunluğuna çalışılmış, metinde geçen konuşmalar, günümüz imlâsı ile verilmeye gayret edilmiştir.

Eserin seçimi ve hazırlanmasında benden yardımlarını esirgemeyen hocalarım Sayın Prof. Dr. Bekir Kütükoğlu, Prof. Dr. Tahsin Yazıcı ve Dr. Orhan F. Köprülü'ye teşekkür ederim.

Devamını oku.Show less
Ürün Detayları
92-0048

Ürün bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dil
Türkçe
Boyutlar
13.5 cm / 19.5 cm
Sayfa Sayısı
199
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
1. Baskı
Kondisyon
Kondisyon 10 / 7
Resim Detay
Resimler Ürünün Kendi Resimleridir.
Taksit Tablosu
Son görüntülenen

Menü

Müşteri Hesabı

Kampanyalar