Daha fazla ürün için tıklayın.
Hiçbir ürün bulunamadı.
Merhaba :

Yazım Kılavuzu - Türk Dil Kurumu 24. Baskı

5,90 TL .
Stok Kodu :
113-0952
Yazar :

Ürün bilgi kartı

Durum
İkinci el Kitap
Dili
Türkçe
Boyutlar
13 cm / 19.5 cm
Sayfa Sayısı
505
Cilt Durumu
Karton Kapak
Baskı Sayısı
24. Baskı
Kondisyon
Çok iyi durumda
Stok'ta var | 1 - Adet
Açıklama

Kitap Özeti.

Bir dilin belli kurallarla yazıya geçirilmesi yazım (imla) olarak adlandırılır. Yazım kuralları ve sözlerin, özel adların, kısaltmaların bu kurallara göre yazılış biçimleri alfabetik bir sıra içerisinde yazım kılavuzunda yer alır. Son yıllarda basılı yazım kılavuzunun yanı sıra bilgisayarlarda yazılan metni yazım kuralları bakımından anında denetleyen yazılımlar da geliştirilmeye başlanmıştır. Ancak, bu yazılımların da yetkili kurumlarca belirlenen yazım kurallarına dayalı olarak hazırlanması gerektiğini belirtmeliyiz.

Ülkemizde yazım kılavuzu hazırlamak, yazmak ve yayımlamak görevi, Anayasa'nın 134. maddesine dayalı olarak çıkarılan 2876 sayılı yasanın 37. maddesinin b fıkrasıyla Türk Dil Kurumuna verilmiştir. Türk Dil Kurumu, kuruluşundan bu yana yazım kurallarının belirlenmesinde ve yazım kılavuzlarının yayımlanmasında kendisine düşen görevi yerine getirmektedir.

Türk Dil Kurumunun kuruluşundan önce Dil Encümeni tarafından hazırlanan İmlâ Lûgati dışında geçen yetmiş üç yıllık süre içerisinde İmlâ Kılavuzu, Yeni İmlâ Kılavuzu, Yeni Yazım (İmlâ) Kılavuzu, Yeni Yazım Kılavuzu gibi değişik adlarla üç ayrı dizide kılavuzun yirmi iki kez basımı yapılmıştır: İlk baskı İmlâ Lûgati de Kurumun yayını gibi değerlendirilmiş, 1941 ve 1948 yıllarında yayımlanan kılavuzların Dil Encümeninin 1928 yılında hazırladığı İmlâ Lûgati'nin ikinci ve üçüncü baskıları olduğu özellikle belirtilmiştir. Bu dizide kılavuzun yedi baskısı yapılmıştır. 1965 yılında yayımlanan Yeni İmlâ Kılavuzu'nda baskı sayısı belirtilmemişse de bir yıl sonra yayımlanan kılavuzun 2. baskı olduğu kaydedilmiştir. En son 1981 yılında II. baskısı yapılan Yeni Yazım Kılavuzu'ndan sonra Türk Dil Kurumunun Anayasa kurumu hâlini almasıyla birlikte 1985 yılında baskı sayısı belirtilmeden İmlâ Kılavuzu yayımlanmıştır. Bundan sonraki kılavuzlar da baskı sayısı verilmeden basılmıştır. Türk Dil Kurumunun yazım kılavuzu yayımlama geleneğinin bir bütün hâlinde gözler önüne serilebilmesi amacıyla elinizdeki kılavuzun 24. baskı olduğu özellikle belirtilmiştir.

Devamını oku.Show less
Ürün Detayları
113-0952
Yorumlar
Yorum yazılmamış.

Bir yorum yazın

  • Site ve Sayfa Yeterlilik Puanı:
  • Ürün Puanı:
Basit ve kısa kelimeler kullanarak bu ürünü açıklayın.
Yazarın Diğer Kitapları
Son görüntülenen

Menü

Müşteri Hesabı

Kampanyalar

1 TL' ye Çocuk Kitapları...

2 TL' ye Çocuk Kitapları...

  • Kitap okumayan çocuk kalmasın ve çocuklarımızın okuma alışkanlıkları dahada gelişsin diye çocuk kitabı kategorisinde 2 ayrı kampanya hazırladık.